Zvláštní číslo etnologického časopisu Národopisné revue v angličtině vychází již podruhé. Snahou vydavatele a redakce je přiblížit na vybrané tematice českou a slovenskou etnologii především zahraničním čtenářům, pro které jsou jinak její výsledky kvůli jazykové bariéře hůře dostupné. Tentokrát byla zvolena problematika, jež je aktuální i na mezinárodní scéně – kulturní dědictví a jeho konsekvence nejen v kulturních projevech, ale i v rovině etnických procesů a sociálních kontextů. Kulturní dědictví je z etnologického hlediska pojmem, který na jedné straně pomáhá zastřešovat široké spektrum konkrétních projevů nejen tradiční lidové kultury, ale i těch, které z ní vycházejí nebo na ni navazují, na druhé straně ve filozofickém pohledu směřuje k vyjádření kulturní identity. V tomto rámci se pohybují etnologické výzkumy, ale i mezinárodní kulturně-politické proudy, které z nich čerpají a zpětně ovlivňují mnohá dění a vývoj v kulturních sférách společnosti. Výběr studií a zpráv uveřejněných v tomto čísle Národopisné revue je skutečně jen velmi malou výsečí uvedené problematiky, nastiňuje ale různorodé snahy, které lze zaznamenat v české a slovenské vědě jak v teoretické rovině, tak v jejích praktických realizacích.
Problematika kulturního dědictví je v NR 5/2015 pojednána v nejširším chápání etnologické akademické obce i odborné veřejnosti. Andrej Sulitka a Zdeněk Uherek se zaměřují na národnostní menšiny a jejich organizace v Praze (Studies National Minority Organisations in Prague: structure, competence and social activities). Jana Pospíšilová, Jana Poláková a Klára Brožovičová se věnují národnostním menšinám v Brně se zdůrazněním romské komunity (National Minorities in Brno. The Cultural Heritage of Roma in Excluded Locations). Juraj Hamar a Ľubica Voľanská přibližují problematiku dokumentů UNESCO o nehmotném kulturním dědictví a jejich praktickou realizaci (Between Politics, Science and Bearers. Implementation of the UNESCO-Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage). Daniela Stavělová shrnuje fenomén jízdy králů (jeden ze zápisů České republiky na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva) a jeho současné výzkumy v lokalitě Vlčnov (The Ride of the Kings in Vlčnov from the Perspective of Contemporary Research). Oľga Danglová se věnuje z pohledu kulturního dědictví lidovým výtvarným tradicím na Slovensku (Folk Art and Craft and Cultural Heritage. Ethnological Perspective and Practice on an Example of Slovakia).
Zprávy z oboru přinášejí tematiku, jejímž svorníkem je aplikovaná etnologie. Přibližují problematiku muzejnictví v České republice (včetně skanzenů a využívání tradičních technik při jejich budování) a projekty, jež jsou řešeny na odborných pracovištích právě v intencích aplikované etnologie. V závěru čísla jsou představeny výrazné publikační aktivity českých etnologů.